HomeNezařazené › Chorvatsko obecně

Chorvatsko obecně

Chorvatská republika vznikla v roce 1991, poté co spolu se Slovinskem vyhlásila nezávislost Socialistické federativní republice Jugoslávie, které byly do té doby součástí. O rok později byla tato republika uznána většinou států ve světě. Tato země leží na rozhraní mezi jihovýchodní a střední Evropou. Chorvatsko sdílí hranice s pěti státy, a to se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Černou Horou a Bosnou a Hercegovinou. Břehy toho státu omývá pouze jedno moře, a to konkrétně moře Jaderské. Pobřeží zabírá délku 5 790 km a k této zemi náleží kolem 1 200 ostrovů – například Krk, Pag, Cres či Hvar. Celková rozloha Chorvatska činí asi 56 590 km2 a žije zde přes 4,4 milionů obyvatel.
Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb, žije zde asi 699 tisíc obyvatel. Druhým největším městem je Split s 189 tisíci obyvateli. Mezi další významná města patří například Rijeka, Osijek, Zadar nebo Dubrovník.
Úředním jazykem je chorvatština, ta se řadí mezi jihoslovanské jazyky. Má několik nářečí, které se liší podle území, kde je chorvatština používána. Jako úřední jazyk užívají chorvatštinu také v Bosně a Hercegovině a v rakouském Burgenlandu. Dalšími jazyky, kterými se v této zemi domluvíte, je angličtina a němčina, na některých místech i italština. Pokud neumíte ani jeden ze zmiňovaných jazyků, není problém domluvit se tu i česky. Oba jazyky jsou si velmi podobné.
Oficiální chorvatskou měnou je kuna. Dílčími jednotkami jsou lipy, jedna kuna odpovídá sto lipám. Ve větších letoviskách není problém zaplatit také v eurech. Směnárny se tu nachází téměř na každém rohu, takže není problém si nechat peníze kdykoli proměnit. Další možností je výměna peněž v bankách, v cestovních kancelářích nebo na recepcích hotelů.
Z celkového počtu obyvatel tvoří Chorvati 78%. Velký počet Chorvatů žije mimo tuto zemi, a to z důvodu emigrace, která započala již na počátku 19. století. Zbytek obyvatel tvoří národnostní menšiny – Srbové, Slovinci, Bosňani, Italové, Češti, Slováci a Maďaři. Většina obyvatel Chorvatska patří k římsko-katolické víře, menší část obyvatelstva se hlásí k islámu nebo k pravoslavné církvi.

Napiš názor