HomeNezařazené › Doprava Chorvatsko

Doprava Chorvatsko

Nejvíce českých turistů využívá při cestě do Chorvatska buď autobusové, nebo automobilové dopravy. Další možností je cestování vlakem nebo letadlem. Na chorvatské ostrovy se přepravuje zpravidla trajektem.
Levnou a zároveň poměrně rychlou variantou je doprava vlastním automobilem. Nejvýhodnější dobou pro cestování jsou měsíce červen nebo září, kdy nejsou silnice a dálnice tak přeplněné, jako v jiných letních měsících. Pokud chcete alespoň o něco málo zmenšit riziko stání v kolonách, je vhodnější vyjet jiný den než v pátek navečer, kdy odjíždí většina zájezdů cestovních kanceláří. Často využívaná trasa vede přes Rakousko a Slovinsko, kdy cesta zabere asi devět hodin. Další oblíbená trasa na Jadran vede přes Budapešť, je sice asi o 150 km delší než cesta přes Rakousko, na druhou stranu je ale mnohem pohodlnější, jelikož jedete téměř celou dobu po dálnici. Nejdražší položkou na cestě autem jsou pohonné hmoty, které se vyplatí zakoupit ve Slovinsku nebo až v Chorvatsku – ceny jsou zde nižší než u nás. Dále je potřeba zakoupit dálniční známky v jednotlivých zemích, kterými budete projíždět.
Autobusovou dopravu z České republiky do Chorvatska zajišťuje hned několik dopravních společností. Mimo sezónu je počet spojů omezen, dopravní linky jezdí většinou jen trasy z Prahy do Záhřebu nebo z Prahy do Splitu. Cesta do Záhřebu zabere asi 11 hodin a cesta do Splitu kolem 18 hodin. V letních měsících naopak počet spojů přibývá a tím zároveň i počet odjezdových, nástupních i cílových míst. Cena zpáteční jízdenky vychází v průměru na 2000 korun. Pokud se vydáte do Chorvatska autobusem, nemusíte se obávat, že byste přišli o možnost výletů do okolních měst, které by vám umožnil vlastní automobil. Autobusové spojení mezi jednotlivými letovisky bývá v sezóně velmi dobré.
Nejrychlejší možností je přeprava letadlem, kdy vás cena letenky vyjde v průměru na 3000 Kč a let zabere asi jeden a půl hodiny. V Chorvatsku se nachází několik mezinárodních letišť, a to konkrétně v Záhřebu, ve Splitu, v Dubrovníku, Zadaru, Brači, Pule, Rijece a ve městě Lošinj.
Poslední možností, jak se z České republiky přepravit do Chorvatska, je jízda vlakem. Doba cesty se pohybuje v rozmezí od 15 do 25 hodin, záleží na tom, zda budete muset přesedat. Velikou výhodou je možnost přepravy většího množství zavazadel, ale i jízdních kol, motocyklů či aut.

Napiš názor