HomeNezařazené › Počasí Chorvatsko

Počasí Chorvatsko

Chorvatsko lze rozdělit na tři zóny. V severním Chorvatsku se nachází mírně kontinentální klima, léta jsou zde teplá a suchá, zimy chladné a vlhké. Střední část země se vyznačuje horským podnebím s velmi chladnými zimami, ale příjemně teplými léty. U Jadranského pobřeží je tzv. mediteránské podnebí. Léta jsou zde suchá a teplá, zimy jsou vlhké a mírné.
Průměrná teplota vzduchu během letní sezóny (červenec až září) se pohybuje kolem 30°C, během nejteplejších dnů dokonce až 40°C. Teplota moře během sezóny dosahuje 25°C, v zimních měsících má moře okolo 12°C. V zimních měsících se průměrná teplota vzduchu pohybuje okolo 5°C. V pobřežních částech země a na chorvatských ostrovech jen velmi zřídka teploty klesají pod 0°C. Co se týče srážek, nejvíce během roku prší v severozápadní části pohoří Gorski Kotar a v oblasti Dubrovníku. Nejméně srážek za rok spadne ve východní části země, kde nejsou srážky tolik ovlivněny mořem.
Počasí je také velmi ovlivněno větry, které se vyskytují hlavně v zimních měsících. Na pobřeží Jaderské moře je nejvíce známý vítr zvaný bóra. Zpravidla trvá několik dní, je velice chladný a suchý. Vyskytuje se hlavně v oblastech Makarské, Splitu či v Rijece. Pokud se tento silný vítr objeví během letních měsíců, velmi často má za důsledek šíření lesních požárů. Dalším větrem vyskytujícím se v Chorvatsku je jihovýchodní vítr Jugo. Během teplejších dnů se může objevit na pobřeží vítr Mistrál. Je velmi příjemný, protože ochlazuje letní vedra na ostrovech i na pobřeží.

Napiš názor