HomeNezařazené › Kultura a příroda Chorvatska

Kultura a příroda Chorvatska

Chorvatsko patří mezi země s velmi bohatou flórou. Rostou zde tisíce druhů rostlin a některé z nich se vyskytují pouze na území tohoto státu. Původně zde hojně rostly duby cesmínovité, ale ty se postupem času staly vzácnými a vyskytují se tu velmi zřídka. V současnosti se zde nachází různé druhy oleandrů, dřeviny macchie, agáve, fíkovníky, olivovníky či palmy. Co se týče fauny, v Chorvatsku se oproti jiným státům tolik zvířat nevyskytuje – hlavně savců. V přímořských letoviskách ale uvidíte hejna racků, vlaštovek nebo kormoránů. V mořských vodách zase narazíte na různé druhy ryb, kraby, mořské ježky a hvězdice, ale i na sépie a chobotnice.
Každý turista si musí povšimnout krásných chorvatských pohoří, která lemují pobřeží Jaderského moře. Nejvyšší horou této země je vrchol Dinara, který dosahuje výšky 1831 m a je součástí stejnojmenného pohoří. Leží u hranic s Bosnou a Hercegovinou a je dlouhé 60 km.
Milovníky přírody určitě zaujmou národní parky, kterých se na území Chorvatska nachází osm. Asi tím nejznámějším je Národní park Plitvická jezera. Jedná se o seskupení šestnácti jezer, která jsou propojena vodopády a kaskádami. Tento národní park se řadí na seznam světového přírodního bohatství UNESCO od roku 1979. Pokud si chcete návštěvu Plitvických jezer zpříjemnit, můžete využít nabídky plavby lodí nebo jízdy vláčkem.
Chorvatsko nepatří mezi země významné svými kulturními památkami. Navzdory tomu se zde nachází sedm památek nehmotného kulturního dědictví, které se řadí na seznam UNESCO – například karnevalový masopustní průvod se zvonky, tradiční chorvatské krajkářství či tradiční výroba dřevěných hraček. Pro ty, kteří by se chtěli během své dovolené kulturně vzdělávat, se zde nachází mnoho muzeí. Nejčetněji zastoupena jsou muzea archeologická a v přímořských oblastech můžete navštívit muzea námořnictví a mořeplavby. Za prohlídku určitě také stojí město Split s Diokleciánovým palácem, historické město Trogir nebo město Dubrovník.

Napiš názor